+48 91 43 48 106

Kierownik chóru

  • Małgorzata Bornowska
Chór Opery na Zamku w Szczecinie swoją działalność rozpoczął wraz z powstaniem pierwszej sceny operowej w powojennym Szczecinie w 1956 r. Występuje przede wszystkim w przedstawieniach operowych i operetkowych, ale w swoim repertuarze ma także dzieła oratoryjne oraz a cappella. Od 2005 r. kierownikiem zespołu jest Małgorzata Bornowska.
Od 2008 r. zespół realizuje własną działalność koncertową, wykonując zarówno utwory wokalno-instrumentalne, m.in.: Requiem C-dur Charles'a Gounoda, Cicha Noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową Macieja Małeckiego, Mała msza uroczysta Gioacchina Rossiniego, Msza uroczysta Kazimierza Wiłkomirskiego,Berliner Messe Arvo Pärta, jak i a cappella, m.in.: Cztery motety na czas pokuty czy Salve regina Francisa Poulenca, Totus tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, Magnificat Arvo Pärta, pieśni wielkopostne Györgyego Deáka-Bárdosa. Wielokrotnie występował w szczecińskich kościołach oraz w ramach festiwali organowych w Kamieniu Pomorskim oraz Koszalinie.
W 2012 r. artyści Chóru Opery na Zamku pod kierownictwem artystycznym Małgorzaty Bornowskiej zrealizowali wodewil dla młodzieży z muzyką Mieczysława Drobnera pt. Farfurka królowej Bony, prezentowany na scenie szczecińskiej Opery i w mniejszych miejscowościach województwa zachodniopomorskiego. Na początku 2015 r. zespół przygotował musical dla dzieci O krasnoludkach i sierotce Marysi z muzyką Janusza Stalmierskiego. Spektakl ten cieszy się ogromną sympatią nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
Ponadto chór ma na swoim koncie nagrania dzieł operowych Stanisława Moniuszki: Paria, Flis oraz Verbum nobile, które zostało nagrodzone w 2013 r. prestiżową nagrodą International Classical Music Awards w kategorii opera, uznawaną za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie fonografii klasycznej.
W roku 2015 Chór Opery na Zamku został zaproszony na koncerty do Francji, do Paryżu i Toul, gdzie u w ramach Festiwalu Bachowskiego wykonał Wielką mszę h-moll Jana Sebastiana Bacha.
W ramach współpracy z Theater Vorpommern z Greifswaldu Chór Opery na Zamku uczestniczył we wpólnych produkcjach: Gustaw Adolf M. Brucha, Carmina Burana C. Orfa, oraz Lohengrin i Tannhauser R. Wagnera.Fot. Archiwum Opery na Zamku

Soprany

Związana z Operą na Zamku od 1990 r. jako artystka chóru - sopran. Ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie śpiewu oraz Akademię Muzyczną w Poznaniu na Wydziale Wychowania Muzycznego. Prowadzi zajęcia z muzykoterapii, teorii muzyki, emisji głosu, występuje solowo. W dorobku ma wiele zagranych ról i epizodów m.in.: Arabela/Bajkowa parada, Dziewczynka z zapałkami/Krasnoludki, krasnoludki, Jenne Spelunka/Opera żebracza, Chłopiec/W krainie czarodziejskiego fletu.
Związana z Operą na Zamku od 2001 r. jako artystka chóru - sopran. Umiejętności wokalne zdobywała na kierunku wokalnym w Studium Wokalno-Baletowym przy Operetce Śląskiej w Gliwicach, w której następnie była zatrudniona. W 1997 r. otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi. W dorobku artystycznym ma wiele ról solowych, m.in.: Arabella oraz Czarownica (Krasnoludki, krasnoludki), Diana (Ania z Zielonego Wzgórza), Małgorzatka (Żołnierz Królowej Madagaskaru), Tzeitel (Skrzypek na dachu), Panna Miss (Księżniczka czardasza), Przyjaciółka Marii (West Side Story), Żona Mozarta (Rendez vous z Mozartem), II Chłopiec (Czarodziejski flet) , Dziewczyna (Wesele Figara).
Związana z Operą od 2011 r. jako artysta chóru.
wiązana z Operą na Zamku od 2000 r. jako artysta chóru - sopran. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Stargardzie Szczecińskim w klasie skrzypiec. Umiejętności wokalne zdobywała pod kierunkiem prof. Elżbiety Sawickiej. Wielokrotnie występowała solo dla szczecińskiej publiczności, brała udział w koncertach Muzyki Dawnej w Damitzow w Niemczech.
 
Związana z Operą na Zamku od 1981 r. jako artystka chóru - sopran. Umiejętności wokalne doskonaliła pod kierunkiem H. Paterak i H. Wolf. W swoim dorobku artystycznym ma wiele zagranych ról i epizodów, m.in.: Markietanka (Baron cygański ), Dziewczyna (Błękitna maska), Dziewczynka (Drzewko Aby-Baby), Krasnoludek Chytrusek (Krasnoludki, krasnoludki), Diablica (Orfeusz w piekle), Pokojówka i Lucille (Madame Dubarry), Kurtyzana (Żołnierz Królowej Madagaskaru).
Związana z Operą na Zamku od 2001 r. jako artysta chóru - sopran. W 1997 r. ukończyła Odesskie Państwowe Konserwatorium im. A.W. Nieżdanowej na Wydziale Teorii i Historii Muzyki. Poza partiami chóralnymi w swoim dorobku artystycznym posiada role solowe: I Chłopiec (Czarodziejski flet i W krainie czarodziejskiego fletu), Dziewczyna (Wesele Figara), Modistin i Dziecko (Kawaler srebrnej róży), Anulka (Farfurka królowej Bony), Sierotka Marysia (O krasnoludkach i sierotce Marysi).

W 1999 r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Szczecinie w klasie wokalnej T. Skrzyńskiej, a w 2005 r. Akademię Muzyczną w Poznaniu na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie E. Wdowickiej. W 1998 r. otrzymała wyróżnienie na VI Konkursie Pieśni S. Moniuszki. Brała udział w kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez E. Nesterenko, H. Łazarską, J. Rappe, R. Karczykowskiego, J. Niziołka. Debiutowała rolą II Damy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W latach 2005–2007 współpracowała z Teatrem prywatnym "Broadway". Związana z Operą na Zamku od 2007 r. jako artystka chóru – sopran, od 2015 r. zatrudniona jako solista chóru. Wykonała solowo partie Królowej Bony (Królowa Bona M. Drobnera), Wiosny (O krasnoludkach i sierotce Marysi J. Stalmierskiego), Sędziego (Historia najmniej prawdopodobna J. Kornowicza), w programie pieśni patriotycznych Dla Niepodległej, Cichej nocy – koncercie kolędowym na chór i orkiestrę smyczkową M. Małeckiego, a także Requiem C-dur Ch. Gounoda. Poza Operą na Zamku zajmuje się muzyką kameralną, w tym szczególnie muzyką Pomorza oraz muzyką sakralną. W jej repertuarze, obok wybranych arii kompozytorów szeroko znanych, jak np. G. B. Pergolesi, W. A. Mozart czy G. Rossini znajdują się kompozycje twórców lokalnych, jak H. Jenderich, C. Movius, J. Vierdanck, A. W. Pracht, czy C. Loewe. Koncertuje solowo oraz współpracuje jako solistka i kameralistka z "Pomerania Ensemble", Stowarzyszeniem "Pro Musica Sacra", "Pomerania Singers", Chórem "Credo". Wystąpiła również z Zachodniopomorskimi Wokalistami "Cantum Novum". Śpiewała na festiwalach w Polsce i w Niemczech: "Fide et Amore" w Żorach, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Międzynarodowym Festiwalu Organowym na Pomorzu w Koszalinie, Europejskich Dniach Dziedzictwa w Chojnie, "Musica viva" w Bremen, "Kukuka" w Ueckermünde, Międzynarodowych Dniach Kultury Chrześcijańskiej w Białogardzie oraz w cyklu koncertowym "Greifswalder November" w Greifswaldzie. Występowała także z repertuarem solowym m.in. w oddziałach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Bazylice Archikatedralnej świętego Jakuba Apostoła, ewangelickim Kościele Świętej Trójcy, Kościele św. Jana Ewangelisty i in. oraz na Zamku Książąt Pomorskich (w ramach Zamkowych Wieczorów Książęcych) i w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (w programie edukacyjnym "Lutofonie"). Jej głos został utrwalony w składach kameralnych oraz solowo na płytach"Musica Sedinensis. Muzyka w XVII-wiecznym Szczecinie" (Pomerania Ensemble), "Kolędy" (Chór "Credo"). W ramach chóru Opery na Zamku brała udział w nagraniach oper S. Moniuszki Paria, Flis, Verbum nobile oraz Mszy h-moll J.S.Bacha.

Alty

Związana z Operą na Zamku od 2012 r. jako artysta chóru.
Związana z Operą na Zamku od 1981 r. jako artysta chóru - alt. Wystąpiła we wszystkich produkcjach artystycznych wystawianych na deskach Opery z udziałem chóru. Oprócz partii chóralnych w swoim dorobku artystycznym posiada role solowe, m.in.: Marta (Straszny dwór), III Chłopiec (Czarodziejski flet), Sierota (Kawaler srebrnej róży), Czarownica (Krasnoludki, krasnoludki).
Związana z Operą na Zamku od 2003 r. jako artysta chóru - alt. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu w Mogilnie, następnie Uniwersytet Pedagogiczny na Wydziale Muzyki w Mińsku (Białoruś). Pracowała jako nauczyciel muzyki i śpiewu, kierownik chóru w Liceum Ogólnokształcącym oraz jako artysta w Miejskim Profesjonalnym Chórze Kameralnym w Mogilnie (Białoruś). Nieustannie dba o formę wokalną, doskonaląc warsztat u prof. Elżbiety Sawickiej.
Związana z Operą na Zamku od 1993 r. jako artysta chóru - alt. Od 2015 r. jako solista chóru. W 1995 r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Szczecinie, w klasie śpiewu Iwony Górewicz. W swoim dorobku artystycznym posiada role solowe, m.in.: Kopciuszek (Krasnoludki, krasnoludki), Jędrna Dolly (Opera żebracza), Rosalia (West Side Story), Mitzi (Bal u księcia Orłowskiego), Fini (Kraina uśmiechu), Sierota (Kawaler srebrnej róży), Pani Linde (Ania z Zielonego Wzgórza), Dziewczyna (Wesele Figara). Zaśpiewała również w Loterii na mężów oraz w Melodiach Broadway'u.
Związana z Operą na Zamku od 2018 roku.
 
 

Tenory

Związany z Operą na Zamku od 2013 r. jako artysta chóru.
Związany z Operą na Zamku od 2015 r. jako artysta chóru – tenor.
 
Związany z Operą na Zamku od 2000 r. jako artysta chóru - tenor. Od 2015 r. jako solista chóru.Ukończył szczecińskie szkoły muzyczne: I st. w klasie klarnetu oraz II st. w klasie śpiewu solowego. Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku socjologia. Występuje poza granicami kraju, wykonując zarówno partie chóralne, jak i solowe.
Związany z Opera na Zamku od 1993 r. jako artysta chóru – tenor. W latach 1964-72 śpiewał w Szczecińskim Chórze Chłopięcym "Słowiki" pod dyrekcją prof. J. Szyrockiego, a w okresie 1988-95 w chórze "Schola Cantorum" pod kierownictwem A. Juraszka. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał brązową oraz złotą odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Basy

Związany z Operą na Zamku od 1996 r. jako artysta chóru - baryton. Jest absolwentem Instytutu Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele ról solowych: Mieszczanin (Copellia), Sekretarz (Baron cygański), Antonio i Kapelmistrz Bono (Amadeusz), Josek i Abram (Skrzypek na dachu), Niewolnik (Czarodziejski flet), Fiorellino i Notariusz (Cyrulik sewilski) oraz Kamerdyner (Hrabia Luksemburg).
Związany z Operą na Zamku od 1982 r. jako artysta chóru - baryton. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele zagranych epizodów oraz ról trzecioplanowych, m.in. Paolo – sługa księcia Piotra (Boccaccio), Troszka (Popłoch wśród dziewcząt), Porucznik Sunny Hill (Kwiat Hawajów), Joszi (Cygańska miłość), Mendel – syn Rabina (Skrzypek na dachu).
Związany z Operą na Zamku od 2005 r. jako artysta chóru - baryton. Absolwent szczecińskich szkół muzycznych I i II stopnia oraz szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmik
 
Związany z Operą na Zamku od 2010 r. jako artysta chóru - bas. W latach 1995-2005 śpiewał w Szczecińskim Chórze Chłopięcym "Słowiki". Umiejętności wokalne doskonalił na wydziale wokalno-aktorskim w Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinie w klasie mgr Małgorzaty Wieland. W swoim repertuarze posiada szeroki zakres utworów zarówno chóralnych, jak i solowych.
 
Związany z Opera na Zamku od 2004 r. jako artysta chóru - bas. W latach 1987-1993 śpiewał w Szczecińskim Chórze Chłopięcym "Słowiki". W 2004 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie, gdzie studiował w klasie fagotu Lecha Olejnika.