+48 91 43 48 106

Orkiestra Opery na Zamku - od 1956 r. nierozerwalnie związana ze szczecińską sceną muzyczną. Występowała w teatrze muzycznym, który początkowo nazywał się Operetka Szczecińska, Opera i Operetka, a od 2000 r. Opera na Zamku. Zespół brał udział w większości z blisko 200 premier operowych, operetkowych, baletowych oraz musicalowych, które miały miejsce w tym czasie.
Orkiestra na przestrzeni lat występowała pod batutą takich dyrygentów, jak między innymi: Edmund Borowski, Bohdan Boguszewski, Piotr Deptuch, Maciej Figas, Władysław Górzyński, Vladimir Kiradjiev, Andrzej Knap, Jerzy Kosek, Paweł Kotla, Jacek Kraszewski, Mieczysław Krzyński, Warcisław Kunc, Marian Lewandowski, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Mazurek, Walerian Pawłowski, Krzysztof Penderecki, Wolfgang Schmorl, Wojciech Semerau-Siemianowski, Zygmunt Szczepański, Józef Talarczyk, Aleksander Tracz, Kazimierz Więcek, Józef Wiłkomirski. Od marca 2013 r. pieczę nad zespołem sprawuje dyrektor artystyczny Opery na Zamku – Jerzy Wołosiuk.

Obecnie orkiestra liczy 46 muzyków. W swoim repertuarze ma wiele pozycji operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, wykonując repertuar od baroku i klasycyzmu, poprzez romantyzm aż po dzieła współczesne. Z powodzeniem występuje również z koncertami muzyki symfonicznej i oratoryjnej, szczególnie podczas popularnych wśród szczecińskiej publiczności wydarzeń artystycznych, takich jak Wielki Turniej Tenorów, koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbywający się w naturalnej scenerii Cmentarza Centralnego w Szczecinie czy koncerty połączonych orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern inaugurujące sezony artystyczne od 2013 r.
Orkiestra wielokrotnie odbywała turnèes zagraniczne ze spektaklami operowymi i operetkowymi w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Luksemburgu i Szwajcarii. W swoim dorobku ma, m.in. nagrania dzieł Stanisława Moniuszki: „Paria” (nagrodzona Orphée d’Or francuskiej l’Acamdémie du Disque Lyrique), „Flis” oraz wydane w 2012 r. „Verbum nobile” – nagrodzone International Classical Music Award (ICMA), płytę z utworami orkiestrowymi Witolda Lutosławskiego, wydaną z okazji 100. Rocznicy urodzin kompozytora, oraz płytę z muzyką Przemysława Zycha napisaną specjalnie dla Opery na Zamku do baletu „Alicja w Krainie Czarów”.

Dyrygenci - Współpraca

Małgorzata Bornowska
Florian Csizmadia
Vladimir Kiradjiev
Laurent Petitgirard
Małgorzata Bornowska
Vladimir Kiradjiev
Kaale Kuusava
Franck Chastrusse Colombier

Skrzypce

Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. K. Bruczkowskiego. W latach 1986–2009 była l koncertmistrzem w Filharmonii Sudeckiej. Odbyła liczne tournées zagraniczne. Jako koncertmistrz nagrała 12 płyt kompaktowych dla niemieckich, francuskich i włoskich wytwórni z Sudecką Filharmonią oraz z Orchester Der Masuriche Philharmoniker. Współpracowała z Orkiestrą Kameralną W. Rajskiego. Z orkiestrą Filharmonii Sudeckiej wielokrotnie grała jako solistka.
 Na XXXll Festiwalu im. H. Wieniawskiego wystąpiła w duecie z W. Wiłkomirską. Jako kameralistka od 1996 r. jest l skrzypkiem w Kwartecie Wieniawski i Sudeckim Trio Fortepianowym razem z japońską pianistką Atsuko Seta. Koncertowała na Festiwalach im. H. Wieniawskiego, festiwalach muzyki kameralnej w Paryżu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, we Wrocławiu i w innych miastach Polski. Za osiągnięcia artystyczne została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Od 2010 r. jest koncertmistrzem w Operze na Zamku. Bierze udział we wszystkich premierach, koncertach, nagraniach i wyjazdach zagranicznych.
Prowadzący grupę 2 skrzypiec, muzyk solista. Związany z Operą na Zamku od 1999 r. jako muzyk orkiestrowy. Od 1999 r. prowadzi w orkiestrze grupę II skrzypiec. W 1999 r. ukończył Odesskie Państwowe Konserwatorium im. A.W. Nieżdanowej w specjalności muzyk: solista, kwartetu, zespołu kameralnego, orkiestrowy. Współpracuje z różnymi orkiestrami oraz zespołami kameralnymi. W spektaklach Opery na Zamku brał udział na scenie w wielu spektaklach m.in. Skrzypek na dachu – partia solowa Skrzypka, Hrabina Marica - partia solowa Cygana. W latach 2006/7 był inspektorem orkiestry. W 2006 r. założył kwartet smyczkowy BA-ROCK, który występuje w wielu miejscach w kraju i za granicą.
Związana z Operą na Zamku od 2015 r. jako muzyk orkiestrowy.
Związana z Operą na Zamku od 2003 r. jako muzyk orkiestrowy. W latach 1987–93 uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie, następnie w latach 1993–99 kształciła swój warsztat gry skrzypcowej w Liceum Muzycznym. W latach 1999–2004 studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie.
...
...
Związana z Operą na Zamku od 1987 r. jako muzyk orkiestrowy. Ukończyła Liceum Muzyczne w klasie perkusji u mgr Tadeusza Piskorza i mgr Andrzeja Górnego, ale dyplom zrobiła w klasie skrzypiec, do którego przygotowywała ją i prowadziła indywidualnie prof. Irena Dołgowa. W 1987 r. rozpoczęła pracę w Teatrze Muzycznym w Szczecinie na stanowisku muzyk orkiestrowy, brała udział we wszystkich premierach, koncertach, wyjazdach zagranicznych i innych przedsięwzięciach Opery na Zamku np. w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu To ja złodziej skomponowanej przez H. Serokę. Uczestniczyła też w światowej premierze koncertu „Credo” tego kompozytora. W 1997 r. została wytypowana jako jeden z sześciu muzyków Orkiestry Opery na Zamku do realizacji opery Martha/F. Flotowa, którą grała z Zespołem Dyrektor Opery Dolnośląskiej, Ewy Michnik w Niemczech i we Włoszech. Jako muzyk Opery na Zamku w Szczecinie kontynuowała współpracę z Operą Dolnośląską w latach 2001–2003 jako koncertmistrz II skrzypiec. W tym czasie grała na Operowym Festiwalu w Royal Festival Hall w Londynie Cyganerię G. Pucciniego i Aidę G. Verdiego, a na Festiwalu w Xanten w Niemczech Falstaffa G. Verdiego. Z zespołem tym koncertowała również w Walii, Szkocji i Anglii z operą Tosca G. Pucciniego oraz we Francji z operą Traviata G. Verdiego. Największe dzieła G. Verdiego zespół zagrał na Tajwanie w Taipei. W swoim życiu nie ogranicza się wyłącznie do kariery zawodowej: w czasie wolnym uczestniczy w konkursach poezji śpiewanej i konkursach kabaretowych, śpiewając i udzielając się aktorsko. Charytatywnie udziela dzieciom rad w zakresie gry na skrzypcach. Koncertuje w ośrodkach sanatoryjnych województwa zachodniopomorskiego.
Związana z Operą na Zamku od 2012 r. jako muzyk orkiestrowy.
Związany z Operą na Zamku w latach 1985–1987, ponownie od 1989 jako muzyk orkiestrowy. Absolwent szczecińskich szkół muzycznych I i II st. oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie w klasie J. Purzyckiego. W latach 1987–89 współpracował z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej oraz Orkiestrą Kameralną Academia jako muzyk kameralista i inspektor orkiestry, z którą uczestniczył w nagraniu pięciu płyt. Wraz z zespołem Opery Wrocławskiej odbył szereg tournée zagranicznych po Niemczech, Włoszech, Holandii, Wielkiej Brytanii i na Tajwanie. Współpracował również z Preusisches KammerorchesterPrenzlau. Pracował także w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. W okresie pracy w Operze na Zamku, odbył liczne tournée zagraniczne z zespołem oraz zagrał niemal we wszystkich realizacjach Teatru m.in.: koncert J. Carrerasa w Szczecinie i Göteborgu oraz Requiem polskie K. Pendereckiego pod batutą kompozytora. Pełnił też funkcję Bibliotekarza Orkiestry (1999-2001) i Bibliotekarza Opery (2000/1). Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Związany z Operą na Zamku od 2004 r. jako muzyk orkiestrowy. Wykształcenie muzyczne w Łodzi zwieńczone dyplomem Akademii Muzycznej w roku 1987. Pracował w teatrach muzycznych (Teatr Wielki w Łodzi, Opera Dolnośląska, Teatr Muzyczny w Łodzi). Ponad 5 lat w Filharmonii w Opolu. Wziął udział w licznych tournee zagranicznych – cała Europa Zachodnia oraz Tajwan. Od 2007 r. inspektor orkiestry Opery na Zamku.
Związany z Operą na Zamku od 2013 r. jako muzyk orkiestrowy, od 2018 jako zastępca koncertmistrza.
Związana z Operą na Zamku od 2015 r. jako muzyk orkiestrowy, od 2018 jako muzyk-solista.

Altówki

Prowadząca grupę altówek, muzyk solista.
Związana od 2010 r. z Operą na Zamku w Szczecinie jako muzyk altowiolista I głos solo. Od 2014 r. jest prowadzącą sekcji altówek w Operze na Zamku w Szczecinie.
Dyplom studiów licencjackich (2011 r.) i studiów magisterskich (2013 r.) ukończyła z wyróżnieniem w klasie altówki dr hab. M. Murawskiego w Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2011 r. została wybrana przez Rektora i Dziekana Akademii Sztuki w Szczecinie do konkursu pt. ,,Prezentacja najlepszych studentów polskich uczelni muzycznych”, który odbył się w Warszawie 10.05.2011 r . W 2013 r. otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za ,,Najlepsze Dyplomy Artystyczne Akademii Sztuki w Szczecinie” (28.10.2013 r.). Aktywna solistka i kameralistka, współpracująca z wieloma zespołami i orkiestrami w tym m.in. z kwartetem Ba-Rock, kwartetem String Girls Band, sekstetem Accord-Strings Ensemble, trio Women String Trio, z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, ze Szczecińską Młodzieżową Orkiestrą Kameralną, gdzie pełniła rolę koncertmistrza altówek, z Baltic Neapolis Orchestra, a także z Orkiestrą Academia. Koncertująca w Polsce, Niemczech, Dani, Szkocji a także USA, miała okazję grać m.in. w takich miejscach jak Gewandhaus w Lipsku, Konzerthaus w Berlinie, Carnegie Hall i Lincoln Center w USA. Na swoim koncie ma również wiele nagranych płyt zarówno w zespołach kameralnych jak i orkiestrowych.
Prowadząca grupę, muzyk solista. Związana z Operą na Zamku od 2002 r. jako muzyk orkiestrowy. Od 2008 r. kieruje w orkiestrze grupą altówek. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie (2002; klasa D. Rutkowskiego). W czasie edukacji muzycznej brała udział w wielu koncertach, przeglądach regionalnych i konkursach zarówno w Szczecinie, jak i w województwie, a także w Poznaniu i Zielonej Górze. Współpracowała z Młodzieżową Orkiestrą Zamkową (1995–97), Orkiestrą Kameralną Akademia (1999–2002) oraz kwartetem „Sedina” (2002–04). Uczestniczka Kursów Mistrzowskich w Łańcucie, Międzynarodowych Warsztatów Orkiestrowych w Szczecinie, Świeradowie-Zdroju i Lubece. Obecnie współpracuje z kwartetem BA-ROCK oraz Baltic Neopolis Orchestra.
Związany z Operą na Zamku od 1986 r. jako muzyk orkiestrowy. Urodzony w 1957 r. w Szczecinie. Po ukończeniu szczecińskich szkół muzycznych w latach 1981–1985 odbył studia w PWSM Wrocław. Do 2006 r. wykonywał partie pierwszej altówki. W międzyczasie współpraca z zespołami: „Camerata Nova” ODEON, POMERANIA. W latach 1987–88 współpracował z Filharmonią Szczecińską.
Związana z Operą od 2012 r. jako muzyk orkiestrowy.
Związany z Operą na Zamku od 2010 r. jako muzyk orkiestrowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana. Współpracował z wieloma orkiestrami, mając zaszczyt występować na wielu znakomitych scenach Europy m.in.: Concertgebow – Amsterdam, Gasteig – Monachium, Gewandhaus – Lipsk, Deutsche Philharmonie – Berlin, Opera w Marsylii, Konzertsaal Wiener Musikverein – Wiedeń oraz wielu innych znakomitych salach i scenach.Jako muzyk orkiestrowy nagrywa: dla radia – BBC (Londyn), WDR (Kolonia) oraz płyty m.in. dla EMI. Z Operą na Zamku współpracuje od 1998 r.

Wiolonczele

Związana z Operą na Zamku od 2004 r. jako muzyk orkiestrowy. Muzyk solista wiolonczela -  I głos.
W wieku 14 lat został uczniem światowej sławy wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim i Akademii Muzycznej we Lwowie. W 1979 r. został laureatem lll nagrody Międzynarodowego Konkursu im.Łysenki w Kijowie.W latach 1982-1992 solista Filharmonii Lwowskiej-koncerty solistyczne w ZSRR,Anglii,Niemczech i w Polsce.Nagrał płytę dla wytwórni "Melodia" (1988r.).
W latach 1982–1992 był solistą Filharmonii Lwowskiej. Jako kameralista grał z Rostropowiczem, Kremerem, Spiwakowem, Bashmetem, Kotorowiczem, Gutman i Wiłkomirską. W latach 1994–2009 był koncertmistrzem grupy wiolonczel w Filharmonii Sudeckiej. Brał udział w licznych tournées za granicą w charakterze koncertmistrza i solisty. Z orkiestrą nagrał 12 płyt. Jako solista wykonał z orkiestrą koncert wiolonczelowy Miaskowskiego (prawykonanie w Polsce), Saint-Saënsa, Dworzaka, partię solową Don Kichot R. Straussa. Współpracował z Wrocławskim Zespołem Solistów „Ricordanza”. Jest założycielem Kwartetu Wieniawski (1996) i Tria Fortepianowego (z japońską pianistką Atsuko Seta), z którym zagrał szereg koncertów na Festiwalach im. H. Wieniawskiego, na festiwalu muzyki kameralnej w Paryżu i różnych  miastach w Polsce. Od 2010 r. zatrudniony w Operze na Zamku jako muzyk solista wiolonczelista – głos I.
Związana z Operą na Zamku od 2001 r. jako muzyk orkiestrowy.
Związana z Operą na Zamku od 2004 r. jako muzyk orkiestrowy.
Związana z Operą na Zamku od 1991 r. jako muzyk orkiestrowy. Ukończyła Szkołę Muzyczną I i II st.w Szczecinie. Jej nauczycielami byli L. Niedostatkiewicz i I. Olejnik. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie S. Firleja. Współpracowała z Orkiestrą Radiową H. Debicha w Łodzi oraz Filharmonią Kaliską. Z zespołem Orkiestry Opery na Zamku grała we wszystkich premierach Teatru, odbyła liczne tournée zagraniczne z przedstawieniami operowymi w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Austrii i Szwajcarii. Jest członkinią zespołu kameralnego „Pomerania”. Prowadzi działalność charytatywną w Bibliotece Głównej US w ramach cyklu „Spotkania Strumiańskie”, podczas których uczestniczy w koncertach poezji ks. J. Twardowskiego, E. Brylla i L. Staffa. Od wielu lat pracuje jako pedagog w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st., w której prowadzi klasę wiolonczeli.

Kontrabas

Związany z Operą na Zamku od 2010 r. jako muzyk orkiestrowy.
Związany z Operą na Zamku od 2013 r. jako muzyk orkiestrowy.

Flety

Jest absolwentem Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Podczas studiów w latach 1991–1996 wstępował jako flecista w Teatrze Narodowym Operetce Kijowskiej. Następnie dwukrotnie, w okresie od 1996 do 2006 roku i od 2007 do 2010, zatrudniony był w Operze Kairskiej w Egipcie jako solista grupy fletów. Z Operą na Zamku w Szczecinie V. Kopchuk związany jest od 2010 roku jako muzyka orkiestrowy - solista.            
Związana z Operą na Zamku od 2008 r. jako muzyk orkiestrowy - solista.

Oboje

Związany z Operą na Zamku od 2011 r. jako muzyk solista.
Związana z Operą na Zamku od 1984 r. jako muzyk orkiestrowy.
 

Rożek angielski

Związana z Operą na Zamku od 2018 r. jako muzyk solista.
 

Klarnety

Związany z Operą na Zamku od 2013 r. jako muzyk orkiestrowy.
 

Fagoty

Związany z Operą na Zamku w latach 1998–2002, ponownie od 2003 r. jako muzyk orkiestrowy. Absolwent Centralnego Liceum Muzycznego II st. w Kijowie (1993) oraz Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie 1997 r. Laureat: I nagrody Ogólnoukraińskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych 1993 r. oraz IV miejsca Międzynarodowego Konkursu im. Łysenko. W latach 1993-97 pracował jako I gł. fagot w: Muzycznym Teatrze Operetki w Kijowie, Symfonicznej Orkiestrze Ukrainy, Orkiestrze Solistów Kijeva im. B. Liatoszynski. Współpracował z Kameralną Orkiestrą „Kamerata” Kiejev.
Związany z Operą na Zamku od 1995 r. jako muzyk orkiestrowy. 

Waltornie

Związany z Operą od 2015 r. jako muzyk orkiestrowy.
...
...
...

Trąbki

Prowadzący grupę instrumentów dętych blaszanych. Związany z Operą na Zamku od 2010 r. jako muzyk orkiestrowy.
Związany z Operą na Zamku od 2008 r. jako muzyk orkiestrowy. Urodzony w Pradze w 1974 r. Absolwent Liceum Muzycznego w Żytomierzu 1990–97 (Ukraina ) oraz Conserwatorium muzycznego w Charkowie 1994-93 (Ukraina). W latach 1994–2000 pracował w Symfonicznej Orkiestrze przy Operze Narodowej w Charkowie, 2000–03 w Orkiestrze Teatru Dramatycznego i Operetkowego w Żytomierzu, 2003–05 Samsung Everland Band w Korei Południowej, 2005-08 „Seul Pop’s Orchestra” i „Korea Symphony Orchestra” (Seul). Prowadził działalność pedagogiczną w Żytomierzu w latach 2000–03.

Puzony

Związany z Operą na Zamku od 2008 r. jako muzyk orkiestrowy.
Związany z Operą na Zamku od 2008 r. jako muzyk orkiestrowy. Urodzony w 1973 r. w Kijowie. Absolwent Narodowego Liceum Muzycznego w Kijowie (1993) oraz Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Kijowie (1997). Pracował w latach 2002–04 w Narodowej Symfonicznej Orkiestrze Ukrainy, następnie w Samsung Everland Band w Korei Południowej 2004 oraz Seoul Pop Orchestra 2005–2008.
Związany z Operą na Zamku od 2018 r. jako muzyk orkiestrowy.

Tuba

Związany z Operą na Zamku od 2008 r. jako muzyk orkiestrowy. Absolwent Narodowego Liceum Muzycznego w Kijowie (1994) oraz Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie (2001). Pracował jako muzyk w: Orkiestrze Teatru Operety w Kijowie (1995–2003), Samsung Everland Band (2004) w Korei Południowej oraz Seoul Pops Orchestra (2005–08)

Perkusja

Prowadząca grupę instrumentów perkusyjnych (od 2008 r.). Związana z Operą na Zamku od 1986 r. jako muzyk orkiestrowy. Ukończyła z wyróżnieniem naukę w Państwowym Liceum Muzycznym w Rzeszowie. Od 1981 r. studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie J. Zgodzińskiego. Z orkiestrą Opery na Zamku występowała w Austrii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii.
Związana z Operą na Zamku od 2013 r. jako muzyk orkiestrowy.

Harfa

Związana z Operą na Zamku od 2007 r. jako muzyk orkiestrowy.