+48 91 43 48 106

Monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej w wykonaniu międzynarodowych artystów.

  • Miejsce: Sala główna
  • Czas trwania: ok. 1,5 h (bez przerwy)

Opis

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej Opera na Zamku zaprasza na wielkie wydarzenie muzyczne przygotowywane we współpracy teatrami z Niemiec i Litwy. Monumentalne „Requiem” wojenne Benjamina Brittena  wykonają połączone zespoły artystyczne  Opery na Zamku w Szczecinie, Theater Vorpommern z Greifswaldu i Teatru Muzycznego w Kłajpedzie wspomagane przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzone przez Floriana Csizmadię oraz Jerzego Wołosiuka. W partiach solowych wystąpią znakomici Aga Mikolaj, Benjamin Hulett i Benjamin Appl śpiewający w najlepszych europejskich teatrach operowych.

Ten wielki muzyczny fresk miał swoje prawykonanie w 1962 r. podczas otwarcia nowo odbudowanej  katedry w Coventry zniszczonej podczas II Wojny Światowej. Co niezwykłe, łaciński tekst liturgiczny przeplata się w nim z wierszami brytyjskiego poety Wilfreda Owena, który poległ na froncie w ostatnich dniach pierwszej wojny światowej w wieku zaledwie 25 lat. Podział ten wpływa wprost na konstrukcję muzyczną i aparat wykonawczy dzieła, w którym fragmenty religijne wykonywane są przez sopran, wielką orkiestrę, chór i organy, a poetyckie przez tenora i barytona z autonomiczną orkiestrą kameralną. Dzięki temu utwór wymyka się kategoryzowaniu go jako dzieło stricte koncertowe, ale tworzy swój niepowtarzalny, uniwersalny teatralno-muzyczny świat.

Zobacz PROGRAM koncertu

image
projekt plakatu: M. Mizgalski

image
plan widowni


.


Requiem wojenne op. 66

Benjamin Britten (1903–1976)

tekst z Missa pro defunctis i poematów Wilfreda Owena

Międzynarodowa koprodukcja w ramach programu Wspierania Doskonałości Ministra Stanu ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec dla Orkiestry Filharmonicznej Vorpommern
.

Dyrygenci

Florian Csizmadia

Jerzy Wołosiuk

Przygotowanie Chóru Opery na Zamku

Małgorzata Bornowska

Przygotowanie Chóru Theater Vorpommern Mauro Fabbri
Przygotowanie Chóru Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie Vladimiras Konstantinovas
Przygotowanie Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” Grzegorz Handke
Przygotowanie Chóru Akademickiego im. prof. J. Szyrockiego ZUT Szymon Wyrzykowski

Aga Mikolaj – sopran

Benjamin Hulett – tenor

Benjamin Appl – baryton

Chór Theater Vorpommern, 
Chór Opery na Zamku w Szczecinie,
Chór Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie, 
Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”,
Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT

Orkiestra Filharmoniczna Vorpommern,
Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie

Florian Csizmadia, Jerzy Wołosiuk – dyrygenci