+48 91 43 48 106

Nowe tendencje w tańcu współczesnym. Międzynarodowy festiwal tańca po raz pierwszy w Szczecinie! Promocja dla osób i grup związanych z muzyką, teatrem i tańcem - prosimy o kontakt pod numerem: 91 43 48 144 (pon.-pt. 8.00-15.30)

  • Miejsce: Sala główna, Sala kameralna, Galeria O.

Opis

poniedziałek 22 października SZWECJA
g. 19.00, sala główna
„Rite of Exile: Silent Scent” – Iraqi Bodies
czas trwania: 45 min.
„Boska komedia” Dantego Alghieri to opis wędrówki na „drugą stronę”. Na tym arcydziele włoskiego poety oparł między innymi swój taneczny performance szwedzki zespół Iraqi Bodies. Tytułowy „Rytuał wygnania” to trzy połączone spektakle podejmujące tematykę miłości, wojny i cnót widzianych przez Piekło, Niebo i Czyściec.
Artyści zastanawiają się, jak wojna w skali globalnej, ekonomicznej czy religijnej wpływa na nasze codzienne życie i czy w tym kontekście mówienie o miłości ma w ogóle jakiś sens? Gdzie jest romantyzm, ideały? Czy sprawiedliwość, odwaga, wiara, człowieczeństwo obecne są teraz w naszych relacjach?
Na scenie zobaczymy perfekcyjnie dopracowany ruch, gest, taniec i teatr fizyczny. Zobaczymy traumatyczną, ale i liryczną współczesną opowieść w wykonaniu szwedzkich tancerzy i choreografów znanych na całym świecie, laureatów wielu nagród na międzynarodowych festiwalach.

wtorek 23 października IZRAEL, NIEMCY, IZRAEL (trzy krótkie spektakle podczas jednego wieczoru)
g. 19.00, sala kameralna
„Tennis – The True Story” – Nimrod Freed /Tami Dance Company 
czas trwania: 40 min.
Tenis. Dwóch przeciwników, kort, siatka, rakiety i piłka. Obsesyjna gra stała się  metaforą walki i inspiracją dla choreografów i tancerzy. Żeby przetrwać trzeba zaatakować, obronić i tak raz za razem, w rytm odbijanej piłki, który jest jak nasze życie: każdego dnia odbijamy jakieś piłki – w kontaktach osobistych po społeczne i polityczne. I każdego dnia chcemy osiągnąć sukces, pokonać tego, który stoi naprzeciwko. Często właśnie wręcz obsesyjnie.
Tancerze z Iraku pokażą trzy różne historie połączone w jeden performance. A tłem muzycznym będą autentyczne dźwięki z tenisowego kortu połączone z muzyką trans i soulową.
Występujący na całym świecie choreograf i tancerz Nimrod Freed znany jest jako artysta bezkompromisowy, a jego spektakle cechują  ogromne walory estetyczne, zapewniające widzom ekscytujące przeżycie.

 „Insomnia” („Bezsenność”)-Katharina Wunderlich
czas trwania: 15 min.
Bezsenność rodzi stany pomiędzy jawą a snem. Które są prawdziwe, a które jedynie złudą? W swoim spektaklu Katharina Wunderlich tworzy letargiczny klimat tego pośredniego świata i przekłada to na codzienne życie, obowiązki kontra potrzeby. Co się stanie, jeśli nie damy sobie rady z wymaganiami świata i nie wybierzemy odpowiedniej drogi? Artystka zadaje pytanie, jak poradzić sobie z presją, by odnieść sukces. Widzowie widzą siebie na styku jawa-sen, jak w życiu: w czasie przejściowym. Znana artystka wykorzystując projekcje wideo, taniec i dźwięk stworzy oryginalny taneczny teledysk.

„Expecting”-OK Dance Company
czas trwania: 24 min.
Kolorowy, dizajnerski świat raz kojarzący się z punkiem, raz z „mydlanymi” historiami rodem z portali społecznościowych. Na scenie zobaczymy czterech wspaniałych półbogów, czy też zbyt pewnych siebie nastolatków. Poruszają się w rozchwiany sposób – czasami synchronicznie, czasami nieregularnie. Czy to mistyczny rytuał, czy może wyraz braku szablonów w życiu uczniów szkół średnich. Najpierw półbogowie zuchwale podbijają scenę, by później popaść w niełaskę i znów powstać. Czołgają się, zakochują, upadają z płaczem. Kwintesencja aberracji. Artyści popadają z jednej skrajności w drugą aż do emocjonalnego wyczerpania. To przedstawienie do specjalnie skomponowanej muzyki katapultuje publiczność przez tęczę emocji do zaskakującego finału.

środa 24 października NIEMCY
g. 19.00, sala główna 
„Bronze by Gold” – Mouvoir/Stephanie Thiersch
czas trwania: 75 min.
W spektaklu wir wielu ciał, porywający mix dźwięków kwartetu smyczkowego i muzyki klubowej. Pełen eklektyzm: od didżeja miksującego muzykę na żywo po spokojną tonację. Tancerze pokażą całe spektrum możliwości ludzkiego ciała w świecie, w którym mimo pewnego porządku, wszystko wzajemnie się zaprzecza, niweluje. Bo świat nieustannie się zmienia, a człowiek wciąż wędruje i szuka. 
"Całe szaleństwo poszukiwań każdego człowieka wędrującego przez życie staje się widoczne w  niesamowicie wielowymiarowych, imponujących obrazach Thiersch. Wspaniałe doświadczenie”! – pisze o tym spektaklu Tanznetz.de.
Stephanie Thiersch to utalentowana i nagradzana na całym świecie niemiecka tancerka i choreografka. Jej dodatkowe humanistyczne wykształcenie pozwala pokazać widzowi formę eksperymentalną, i fascynującą – także intelektualnie.

czwartek 25 października POLSKA
g. 19.00, Sala kameralna
Instalacja site-specific – Linga
czas trwania: 50 min.

g. 20.00, Galeria O.
„Weld” – Łukasz Przytarski
czas trwania: 15 min.
W swoim spektaklu Łukasz Przytarski zainspirował się twórczością amerykańskich rzeźbiarzy Johna Chamberlaina i Fletchera Bentona. Jako tancerz i artysta wizualny łączy różne formy abstrakcyjne i przedstawia swoje ciało jako ruchomą rzeźbę. Momentami jest dynamiczny i nieokreślony jak kolaż Chamberlaina, innym razem skupiony na kształcie, monochromatyczności i geometrii jak prace Bentona. Przestrzeń artysty tworzą niebanalne kostiumy i ciekawa scenografia.

sobota 27 października, KUBA
g. 19.00, sala główna
„Exceso de la nada” („Nadmiar niczego”) – Maura Morales
czas trwania: 65 min.
Kuba. Z czym się kojarzy? Z Fidelem Castro, amerykańskimi samochodami, cygarami, rumem, gorącymi rytmami salsy, płomiennym temperamentem mieszkańców. I biedą…
Ze swoją ojczyzną – pełną sprzeczności i kontrastów w swoim solowym tańcu nowoczesnym rozlicza się Maura Morales – słynna tancerka i choreografka, wielokrotna zdobywczyni międzynarodowych nagród i jurorka wielu światowych festiwali tanecznych. Utwór nosi tytuł „Exceso de la nada“ czyli „Nadmiar niczego”. Czy to swoista metafora tego, co możemy zobaczyć na Kubie, podobno kraju szczęśliwych, uśmiechniętych ludzi? Zobaczmy to na żywo! Popis taneczny Maury Morales urzeka silnymi oraz pełnymi niuansów kompozycjami choreograficznymi. I jest pełen artystycznych ambiwalencji jak jej kraj…

BILETY NA FESTIWAL:

Bilety na festiwal TANZTENDENZEN Trendy Tańca 2018 można zakupic JEDYNIE w Kasie Opery na Zamku.

Bilet specjalny uprawnia do wejścia na kilka wydarzeń. Cena biletu specjalnego zalezy od kategorii miejsc:

Bilet specjalny w miejscach I - 85 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Bilet specjalny w miejscach II - 75 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Bilet specjalny w miejscach III - 70 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Dodatkowo bilet specjalny uprawnia do zakupu biletów w promocyjnej cenie 1 zł na wydarzenia Festiwalu w Sali Kameralnej i Galerii O. - szczegóły w kasie.
________________________
* poza spektaklem szkolnym


W sprzedaży dostępne są również bilety normalne:

Rodzaj biletu

Cena

Spektakl

BILET SALA GŁÓWNA

30 zł

Spektakle grane w Sali Głównej (poza spektaklem Inauguracyjnym)

BILET 23.X

15 zł

Jeden bilet na wszystkie spektakle w dniu 23.X

BILET 25.X

15 zł

Jeden bilet na wszystkie spektakle w dniu 25.X


Promocja dla osób i grup związanych z muzyką, teatrem i tańcem - prosimy o kontakt pod numerem: 91 43 48 144 (pon.-pt. 8.00-15.30)

Spektakl de Stilte  „Latająca krowa” jest spektaklem dla grup zorganizowanych (przedszkola i szkoły), obowiązują zasady sprzedaży jak na spektakle szkolne.

R. Glumbek „Dzieci z dworca ZOO” - Opera na Zamku w Szczecinie (Polska) - SPEKTAKL INAUGURACYJNY
Więcej o spektaklu >>Iraqi Bodies (Szwecja) „Rite of Exile: Silent Scent”


Nimrod Freed / Tami Dance Company (Izrael) „Tennis – The True Story”


Katharina Wunderlich (Niemcy) „Insomnia”

OK Dance Company (Izrael) „Expecting”


Mouvoir / Stephanie Thiersch (Niemcy) „Bronze by Gold”Łukasz Przytarski (Polska) „Weld”

de Stilte (Holandia)„Flying cow” (Latająca krowa)

Cooperativa Maura Morales (Niemcy)„Exceso de la nada (Nadmiar niczego)” SPEKTAKL FINAŁOWY
.

Tanztendenzen - renomowany festiwal tańca współczesnego, który odbywa się od 1993 roku w Niemczech. Tegoroczna edycja będzie pierwszą międzynarodową i zagości również w Szczecinie.
Zapraszamy na tydzień z tańcem współczesnym, w czasie którego codziennie, we wszystkich przestrzeniach Opery na Zamku odbywać się będą wydarzenia taneczne, w wykonaniu solistów i zespołów z teatrów tańca z Niemiec, Izraela, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Polski.
Festiwal organizowany jest w ramach viaTEATRI - transgranicznej sieci zawiązanej przez teatry w Greifswaldzie, Schwedt i Operę na Zamku.

Festiwal zainauguruje najnowszy spektakl baletowy opery - „Dzieci z dworca ZOO" Roberta Glumbka. >>

.