+48 91 43 48 106
26 marca 2019 w Galerii O. spotkaliśmy się po raz ostatni z uczestnikami warsztatów "Poczuj operę", a także z ich gośćmi i dziennikarzami, by wspólnie zobaczyć efekty naszej pracy.
Można było zobaczyć zdjęcia, filmy, samodzielnie wykonane rekwizyty i instrumenty muzyczne i nasze najwspanialsze wspólne dzieło - suknie dla operowej divy uszytą z materiałów zaprojektowanych i wykonanych przez uczestników warsztatów.
Był czas na podsumowania, wymianę wrażeń i emocji oraz podziękowania. Projekt przyniósł dużo dobrego zarówno uczestnikom, jak i Operze na Zamku. Udało nam sie zintegrować trochę środowiska osób słabowidzących i słabosłyszących, przekonać ich do teatru i opery - zapobiegając ich wykluczeniu z tej dziedziny sztuki.

Już 26 marca 2019 roku zapraszamy Was wszystkich na finałowe spotkanie połączone z wystawą prac uczestników naszych warsztatów. 
Będzie można zobaczyc prace, któe powstały pod opieką naszych operowych ekspertów - kostium dla operowej diwy, własnoręcznie wykonane instrumenty i rekwizyty a także zobaczyc filmowy zapis... niezwykłego koncertu!
Zaczynamy o godzinie 17.00 w Galerii O. w Operze na Zamku. Zapraszamy!
 
Podczas naszego ostatniego spotkania przed finałem porozmawialiśmy o naszym teatrze. Nasi gości mogli wziąć udział w niezwykłej wycieczce po przestrzeniach Opery na Zamku - zajrzeliśmy na scenę, za kulisy, do sali z odrestaurowanymi podczas przebudowy freskami a nawet do sali prób naszego chóru i baletu!
Poznaliśmy ciekawostki z funkcjonowania teatru, ale także ciekawostki o samym budynku i jego gruntownej przebudowie, która nastąpiła w latach 2010-2015.
To było nasze ostatnie spotkanie przed wizytą na spektaklu "Cosi fan tutte" 22 marca, więc uczestnicy warsztatów dostali na koniec swoje bilety na spektakl.
 
Na pierwszych warsztatach w nowym roku obie grupy - osoby słabowidzące i słabosłyszące wreszcie sie spotkały. Poopowiadaliśmy sobie nawzajem, co każdy z nas wyniósł i zapamiętał z naszych operowych spotkań a także poznaliśmy się lepiej.
Na tych warsztatach skupiliśmy się na programie - nieodzownym elemencie każdego spektaklu operowego. Uczestnicy mogli pooglądać programy do spektakli w Operze na Zamku, plakaty zaprojektowane przez znanych grafików a także zapoznać się z długim i ciekawym procesem projektkowania programu premierowego.
Następnie każdy z uczestników dostał niepowtarzalną szansę zaprojektowania strony do operowego programu techniką kolażu. Wykorzystaliśmy zdjęcia z naszych spektakli, ale także bibułę, kolorowe papiery i tasiemki. Stworzone podczas warsztatów strony zostaną zeskanowane i wydane w formie programu - książki na zakończenie projektu "Poczuj Operę".
Grupa osób słabowidzącyh spotkała się w Galerii O. z operową divą - solistą Opery na Zamku Joanną Tylkowską-Drożdż. Sopranistka opowiedziała o swojej pracy, o tajnikach dbania o głos, o ciekawych historiach zza kulis, swoich planach i marzeniach i bardzo długo odpowiadał na pytania naszych gości. Następnie porozmawialiśmy chwilę o teorii synestezji - jest to stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów, na przykład odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itp.
Następnie nasz gość - solistka Joanna Tylkowska-Drożdż wykonała dla naszych gości a'capella kilka przepięknych utworów - a uczestnicy warsztatów stworzyli piękne prace malując i rysując to, co słyszą.
11 grudnia grupa słabosłysząca spotkała się z nami w nowym miejscu - w Orkiestronie. Po krótkiej lekcji o historii orkiestry i o ustawieniu muzyków orkiestrowych zaprosiliśmy naszego gościa. Tym razem była to Katarzyna Berowska - dyrygent i inspicjentka w Operze na Zamku. Po krótkim wprowadzeniu Kasia podzieliła naszych uczestników na grupy - każdy otrzymał swój instrument - i po krókim wprowadzeniu zamieniliśmy się w prawdziwą orkiestrę prowadzoną przez prawdziwego dyrygenta! 

po tej zabawie wróciliśmy do Galerii O., gdzi z różnego rodzaju materiałów wykonaliśmy swoje własne instrumenty. Każdy mógł nie tylko je przygotować, ale także odzobić tak, by były niepowtarzalne! Powstały zabawne grzechotki, kastaniety, werble czy bębenki - niektóe miały nawet oczy! Nasi goście ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Słyszących w Szczecinie mieli tym razem okazję zapoznać się z operowym światem od strony.... plastycznej. 
Na początku spotkania porozmawialiśmy o pracy kostiumografa i ważnym aspekcie każdego kostiumu, jakim jest makijaż. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko zobaczyć filmy, na któych nasi artyści na ich oczach zmieniali się w operowe postacie z bajki, ale także zobaczyc niezwykłe zdjęcia obsady spektaklu "Dokręcanie śruby" Benjamina Brittena w pełnym makijażu wywołane na szklanych płytach metodą ambrotypu. Chwilę później przy pomocy kostiumów i peruk sami mogli się "ucharakteryzować" na postać ze świata teatru. Gościem spotkania była plastyczka Katarzyna Meronk, która opowiedziała o niezwykle skomplikowanej pracy nad ręcznbie malowanymi kostiumami do spektaklu "Guru" L. Petitgirarda. 
nastepnie uczestnicy warsztatów mogli sami zaprojektować i pomalować tkaninę, z których zostanie uszyty specjalny, operowy kostium.


fot. Opera na Zamku
Na naszym kolejnym spotkaniu w pięknej Galerii O. w Operze na Zamku w Szczecinie było, jak to w operze, bardzo muzycznie.
Gośćmi byli muzycy z orkiestry Opery, którzy w czasie wolnym wspólnie grają jako zespół Ba-Rock: Małgorzata Olejak na wiolonczeli, Natalia Lebedeva na altówce oraz Misza Tsebriy na skrzypcach. Po ciekawej rozmowie o pracy w orkiestrze, historii jej powstawania, a takze po kilku ciekawostkach z życia znanych kompozytorów, uczestnicy warsztatów mogli np. poczuc wibracje pudła rezonansowego instrumentu poprzez dotyk, a takze dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o instrumentach smyczkowych - gdzie jest "serce" wiolonczeli i ile kosztowały najdroższe skrzypce świata.
Nasi artyści przygotowali dla uczestników warsztatów wspaniały mini-koncert a na finał wszyscy wspólnie - muzycy na swoich instrumentach a uczestnicy spotkania na przygotowanych instrumentach perkusyjnych, odegrali wspólny utwór.


Fot. Opera na Zamku

30 października odbyły się drugie warsztaty z cyklu "Poczuj Operę" - pierwsze dla grupy osób słabowidzących.
Po krótkiej rozmowie o funkcjonowaniu teatru uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z kostiumografem i porozmawiać o pracy nad kostiumami do spektaklu operowego lub baletowego. Gościem była Pani Agata Tyszko - kierownik Działu Kostiumów i Charakteryzacji w Operza na Zamku, ale także kostiumograf współpracująca z wieloma teatrami w Polsce i za granicą. Mogliśmy porozmawiać o tym trudnym fachu, podotykać różnego rodzaju materiałów, faktur tkanin a nawet zakręcić korbką starej maszyny do szycia, czy poszukać "duszy" w starym żelazku. Zobaczyliśmy oryginalne projekty kostiumów i zrealizowane na ich podstawie gotowe stroje. Było bardzo dużo pytań, ale zaspokoiliśmy ciekawość :)
Uczestnicy mieli też okazję poczuć się jak artyści na scenie - przebrać się w prawdziwe operowe stroje i dodatki. 


fot. Opera na Zamku29 października odbyły się w Galerii O. pierwsze warsztaty z naszego nowego projektu - "Poczuj Operę".
Nasi goście dowiedzieli się trochę o teatrze operowym, osobach pracujących w teatrze (nie tylko tych na scenie) i samych przestrzeniach Opery na Zamku. Dowiedzieli się na przykład - co to jest orkiestron i dlatego czasem go nie widać, mogli także dotknąć prawdziwej dyrygenckiej batuty, a nawet zobaczyć, co solistka nosi pod suknią! Rozmawialiśmy przede wszystkim jednak o scenografii i rekwizytach - uczestnicy warsztatów mogli na przykład zobaczyć model 3D naszej sceny ze scenografią spektaklu "Cosi fan tutte" W. A. Mzoarta. Gościem był scenograf - Waldemar Andrzejak, który opowiedział uczestnikom o swojej pracy nad scenografią do trzech Wielkich Turniejów Tenorów - mogliśmy także zobaczyć film, w którym płaskie ściany ze sklejki zmieniają się we włoskie uliczki. Uczestnicy wykonali sami rekwizyty 2D, które posłużyły im do stworzenia postaci wprost ze swiata teatru - w czym pomogły im peruki, wąsy, sztuczne nosy czy kapelusze.


fot. Opera na Zamku