+48 91 43 48 106

Jesienią zrealizowaliśmy cykl warsztatów wyjazdowych „Bliżej opery” dla dzieci z miejscowości spoza Szczecina. Dzięki nim młodzi widzowie 👧🧒 zapoznali się z jedynym w regionie teatrem muzycznym. Spotykając się z gośćmi – artystami naszej opery, mogli zagrać na trąbce🎺 lub stać się częścią orkiestry 🎼i pod okiem dyrygenta wykonać utwór z „Dziadka do orzechów” P. Czajkowskiego. Wiele radości sprawiło przymierzanie kostiumów, dzięki czemu dzieci poczuły się jak artyści na scenie🎭. Z warsztatami odwiedziliśmy 8 miejscowości: MOK- Miejski Ośrodek Kultury w MoryniuDębnowski Ośrodek Kultury DokMłodzieżowy Dom Kultury w StargardzieMgokis ReczGryfiński Dom KulturyGoleniowski Dom KulturyKamieński Dom KulturyCentrum Kultury w Resku. Pokonaliśmy łącznie ponad 1000 kilometrów, żeby spotkać się z 400 wspaniałymi dziećmi.To była fantastyczna przygoda!
Dziękujemy ośrodkom kultury, artystom i wszystkim zaangażowanym w realizację warsztatów💪🥰 Mamy nadzieję na więcej tak udanych i przyjemnych spotkań ;-)

Spójrzcie ile było emocji
https://www.youtube.com/watch?v=SovCgTc7t-w&feature=emb_title

Warsztaty „Bliżej opery” dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Ostatnie nasze warsztaty odbyły się 18 listopada 2019 roku w Ośrodku Kultury w Resku. Po południu spotkaliśmy się z dziećmi z Reska oraz z pobliskich miejscowości. Do zaaranżowanej na teatr przestrzeni uczestnicy wchodzili przez foto ramkę z grafiką projektu. Po zajęciu miejsc na kolorowych poduchach dzieci obejrzały przygotowane dla nich filmiki, z których dowiedziały się jak wygląda Opera na Zamku od kulis, kto w niej pracuje i jakie pracownie oraz przestrzenie dla artystów można tu znaleźć. Poznały także głosy operowe, przyjrzały się kostiumom i wraz z zaproszonym gościem- dyrygentem chóru stworzyły orkiestrę. Każdy uczestnik otrzymał instrument i przydzielony został do sekcji muzycznej. Po kilku próbach orkiestra pod przewodnictwem dyrygenta zagrała utwór. To było naprawdę piękne i zgrane wykonanie. Po zapoznaniu się z operowym savoir vivrem dzieci przymierzały kostiumy ze spektakli i robiły pamiątkowe zdjęcia na ściance z grafiką warsztatów. Każdy uczestnik zabrał do domu folder z krzyżówką, długopis i pamiątkową przypinkę. Szkoda, że to już nasze ostatnie warsztaty.


fot. M. Więcław


19 października 2019 roku z warsztatami edukacyjnymi "Bliżej opery" gościliśmy w Kamieniu Pomorskim.Warsztaty odbyły się w pięknym budynku szkoły podstawowej. Instruktorzy wprowadzili dzieci w magiczny świat opery. Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje Opera na Zamku w Szczecinie. Czym zajmuje sie inspicjent? Ile wazy kurtyna? Kto projektuje kostiumy? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań usłyszały dzieci podczas warsztatów. Największą ciekawość uczestników wzbudziło spotkanie z zaproszonym artystą, zwłaszcza, że każdy z nich mógł zagrać na instrumencie dętym. Ponadto dzieci usłyszały brzmienie różnych instrumentów dętych oraz poznały dźwięki niskie i wysokie, radosne i smutne. Dowiedziały się także jak wygląda praca muzyka orkiestrowego. 

fot. M. Więcław


7 października 2019 roku w Goleniowskim Domu Kultury na potrzeby warsztatów „Bliżej opery” wykorzystaliśmy salę teatralną. Dzieci, głównieze szkoły muzycznej usiadły na poduchach rozłożonych na scenie. W otoczeniu kostiumów i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy mogli poczuć się jak artyści. Odpowiedni klimat stworzyła też oprawa świetlna. Dzieci obejrzały filmy z wirtualnym spacerem, charakteryzacją postaci i montażem scenografii, a także zapoznały się z głosami operowymi. Animatorzy dodatkowo opowiedzieli o zawodach, grupach artystycznych i przybliżyli uczestnikom pojęcia związane z operą. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące zachowania się na widowni. Spotkały się także z gościem – Kasią Berowską, która zamieniła publiczność w orkiestrę oraz opowiedziała o zawodzie dyrygenta. Na koniec warsztatów dzieci mogły wcielić się w postaci ze spektakli przymierzając kostiumy. Każde dziecko otrzymało pamiątkową przypinkę oraz folder w przystępny sposób podsumowujący wiedzę z warsztatów.

fot. archiwum Opery na Zamku 


W dniu 5 października 2019 roku odwiedzilismy Dom Kultury w Gryfinie. Tu, w sali kinowej i teatralnej zaaranżowaliśmy przestrzeń operową na scenie. W klimatycznej przestrzeni dzieci mogły poczuć się jak w teatrze muzycznym. Po obejrzeniu prezentacji z wirtualnym spacerem, charakteryzacją postaci, montażem scenografii i wysłuchaniem głosów operowych uczestnicy spotkali się z gościem – Mansfetem Masnym, trębaczem zatrudnionym w orkiestrze Opery na Zamku. Gość opowiedział w ciekawy sposób o zawodzie muzyka oraz zagrał na kilku instrumentachdętych pokazując skalę ich możliwości. Dzieci również mogły sprawdzić swoje siły w grze na trąbkach. Warsztaty zakończyło wzbudzające największe emocje i radość przebieranie się uczestników w barwne kostiumy ze spektakli.

fot. M. Więcław


30 września 2019 w Reczu spotkaliśmy się z dziećmi na sali gimnastycznej, którą przy pomocy kostiumów, zdjęć ze spektakli i prezentacji, zamieniliśmy w teatr. Ponownie gościem była Kasia Berowska – dyrygent chóru dziecięcego, która wraz z uczestnikami stworzyła mini orkiestrę. Przy użyciu prostych instrumentów oraz podkładu muzycznego wspólnie zagraliśmy utwór z „Dziadka do orzechów”. Dzieci spisały się znakomicie w roli muzyków, co potwierdziły gromkie brawa od siedzącej na trybunach rodzicielskiej publiczności. Dużym zainteresowaniem cieszyły się filmiki ze spacerem po operze, charakteryzacją  artysty oraz montażem scenografii na scenie. Największą jednak radość sprawiła dzieciom możliwość przymierzenia kostiumów i nakryć głowy ze spektakli operowych. Na koniec warsztatów każde dziecko otrzymało folder z zebraną wiedzą na temat opery i krzyżówką do samodzielnego rozwiązania. Wszyscy świetnie się bawiliśmy! 

fot. archiwum Opery na Zamku 28 września 2019 roku gościlismy w Stargardzie. Warsztaty odbyły się w pięknie wyremontowanym przedwojennym pałacu, gdzie obecnie mieści się Młodzieżowy Dom Kultury. Spotkanie z dziećmi zorganizowaliśmy w sali baletowej. W otoczeniu luster, kostiumów, nakryć głowy, kolorowych poduch i plansz ze zdjęciami ze spektakli, uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem jedynego w regionie teatru muzycznego jakim jest Opera na Zamku. Dzięki wirtualnemu spacerowi mogli zwiedzić teatr od kuchni oraz dowiedzieć się kto pracuje w operze, jakie są zespoły artystyczne i gdzie odbywają się próby. Zobaczyli też jak wygląda charakteryzacja postaci i montaż scenografii. Zapoznali się z głosami operowymi i rodzajami spektakli. Mogli dotknąć kostiumów i dowiedzieć się jak powstają w pracowni krawieckiej. Zaproszony gość- Mansfet Masny opowiedział o pracy muzyka orkiestrowego i zademonstrował dzieciom grę na kilku instrumentach dętych. Dzieci również mogły spróbować swoich sił w grze na trąbkach. Tradycyjnie już na zakończenie uczestnicy mogli poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy. To była wspaniała zabawa!

fot. M. Chojnacki

21 września 2019 roku w Moryniu spotkaliśmy się z dziećmi w sali Geoparku, gdzie w zaaranżowanej na teatr przestrzeni przeprowadziliśmy warsztaty. Dzieci po obejrzeniu filmów z wirtualnego spaceru, charakteryzacji postaci i montażu scenografii oraz zapoznaniu się z głosami operowymi spotkali się z zaproszonym gościem – Kasią Berowską, która w Operze na Zamku prowadzi zajęcia wokalne dla chóru dziecięcego. Gość wystąpił w charakterze dyrygenta i z uczestników warsztatów stworzył orkiestrę. Każde dziecko otrzymało instrument i przydzielone zostało do odpowiedniej sekcji muzycznej. Uczestnicy pod kierunkiem dyrygenta zagrali utwór, dzięki czemu poczuli się jak muzycy w operowej orkiestrze. Dowiedzieli się także kto pracuje w operze, jakie spektakle można w niej obejrzeć oraz jak należy zachować się na widowni. Na zakończenie dzieci przymierzały barwne kostiumy ze spektakli. W radosnych nastrojach i z przyswojoną wiedzą wróciły do domów. 

fot. archiwum Opery na Zamku 9 września 2019 roku gościliśmy w Dębnowskim Ośrodku Kultury, gdzie spotkaliśmy się z dziećmi w wieku przedszkolnym. O wspaniałą atmosferę zadbała dyrekcja i pracownicy ośrodka, którzy przyjęli nas serdecznie, służąc również pomocą przy organizacji warsztatów. W sali widowiskowej stworzyliśmy magiczny świat opery, aranżując przestrzeń barwnymi kostiumami na manekinach, planszami na których były zdjęcia ze spektakli, kolorowymi poduchami, oświetleniem i instrumentami muzycznymi. Mali widzowie otrzymali pamiątkowe przypinki i foldery z krzyżówką. Obejrzeli filmiki z wirtualnym spacerem po operze, charakteryzacją postaci i montażem scenografii. Wraz z animatorami porozmawiali o tym, co można zobaczyć w operze i kto w niej pracuje. Wysłuchali też głosów operowych oraz spotkali się z zaproszonym gościem –  Katarzyną Berowską, dyrygentem chóru, prowadzącą w Operze na Zamku warsztaty wokalne dla dzieci. Gość opowiedział o swojej pracy i zaprosił dzieci do wspólnej zabawy w orkiestrę. Uczestnicy, podzieleni na sekcje muzyczne zagrali fragment utworu z „Dziadka do orzechów”. A na koniec warsztatów mali widzowie z nieukrywaną radością przymierzyli kostiumy ze spektakli.

To była wspaniała przygoda z operą!

fot. archiwum Opery na Zamku Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!

Już we wrześniu rozpoczynamy cykl warsztatów wyjazdowych „Bliżej opery” –  zajęć edukacyjnych poza siedzibą teatru. To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem, na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zajęcia odbędą się w lokalnych ośrodkach kultury.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską  –  jedyną tego typu instytucją kultury w województwie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów usiądą wygodnie na kolorowych poduchach i przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze z krzyżówką i pojęciami na temat opery. Na zakończenie dzieci będą mogły poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy ze spektakli.


Warsztaty "Bliżej opery" prowadzi wykwalifikowana kadra:
Anna Basek - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu "Nie ma bym" przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.
Marta Peszko - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świtlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych. 

To będzie wspaniała zabawa! Do zobaczenia!

proj. A. Pełechaty
--------------------------------------------------------
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury